Sosyal Medya ReklamcılığıArtık bütün firmalar çalışmalarını sosyal medyaya taşımış durumdalar. Bu nedenle sosyal medya satış konusunda sosyal medya danışmanlığı servisi almanın gereksinimi ortaya çıkmıştır.
nedeni şu ki firmalar ürün, satış, satılan ürünlerin onaylanması, teslimatı gibi onlarca işçilik arasında bir de dijital mecraları ile uğraşmaları meşakkatli olabilir.
Bu anda firmalara ürün sunan sosyal medya marketing firmaları devreye girmektedir.
Dijital satış uğraşları son yıllarda büyüme göstermiştir.
Ama sosyal medya pazarlamacıların, Sosyal medya platformlarını yanlızca bir satış mecrası olarak görmesi bir yanılgı olacaktır. Çünkü İnternet ağları aynı zamanda sizlerin hedef kitlelerinizle iletişim kurabileceğiniz kanallar olmaktadır.
Dijital pazarlama firmaları sizin için, müşterilerinize en hızlı yöntemde erişir ve hizmetlerinizi en mükemmel taktiklerle lanse eder.
Aynı zamanda şirketlerin hızla Sosyal medya ağlarına adapte olmasını sağlar. Bu makalemizde, sizlere Dijital danışmanlığı hizmetinin faydalardan bahsedeceğiz.

Dünya genelinde sosyal medya kullanıcılarının %74’ü İnternet ağlarını yoğun olarak kullanmaktadır. Bu kadaraktif bir kullanım alanına sahip İnternet ağları kurum olarak sizin faaliyet göstermemeniz gibi bir durum olamaz.
Çünkü Dijital platformları hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz ve popülaritenizi fazlalaştırmak en iyi platform olmaktadır.
twitter.com ve Facebook başta olmak üzere bütün Dijital mecralarında insanlar ile iletişime geçmek oldukça basit olmaktadır.
Hızlı bir internet pazarlaması ile müşterilerinize bu tür ağlardan hızlı olarak ulaşabilmekte ve hizmetlerinizin reklamını yapabilmektesiniz.
Bu platformlar sayesinde çok kısa yıllar içerisinde mükemmel bir şekilde mağaza bilinilirliğinizi artırabilmektesiniz.
Potansiyel müşterilerinize her gün derin olarak girmiş olduğu bu ağlar sizler için eşsiz bir marketing ortamı olmaktadır.
Artık kitleler interneti sadece video bakma hedefli kullanmamaktadır. Artık bu ağların bütünü aynı zamanda gerçek zamanlı birer etkileşim kanalı haline dönüşmüştür.
Bu ağların insanları aynı zamanda buralardan aldıkları hizmetlerle ilgili her tür bilgiyi yine internet üzerinden alabilmektedir.
Birçok mağaza sosyal medya danışmanlığı ürünü sayesinde sıkça sorulan sorular için özel içerik bile üretmektedirler.
Birçok organizasyon search engine optimization uğraşlarında İnternet ağları adeta imdatlarına yetişmektedir.
Şu nedenle aktif olan internet platformlarına sahip olan siteler yandex arama sıralamalarında üst sıralarda yer aldıkları görülmüştür. Böyle bir durumun olması elbette ki ürünlerinizin reklamı için çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu sayede marka bilinilirliğinizin artmasına çok önemli bir katkı sağlanmış olacaktır.
Dijital reklamları sayesinde sizde online reklam kampanyaları düzenleyerek hedef kitlenizin dikkatini kendi ürünlerinize çekebilirsiniz.
Hedef kitlenizi oluşturan kullanıcıların Sosyal medya platformlarındaki çevrimiçi ve hobileri, fobileri gibi daha birçok bilgilerine sahip olabilirsiniz.
Başarılı bir İnternet yönetimi bu tür etkenlerin hepsini göz önünde bulundurur ve sizin sitenizin ziyaretçi trafiğini oldukça artırabilir.
şirketler Sosyal medya platformları sayesinde hedef kitleleri ile doğrudan iletişim kurabilmektedirler.
Birçok şirket reklam yayınladıktan sonra reklam ile ilgili müşterilerinizden gelen soruları cevaplamamaktadır. Oysa bu en büyük yanlışlardan bir tanesi olmaktadır. Bu tür durumlarda hedef kitlenizden gelen hemen her tür soru ile ilgilenmeli ve en kısa sürede dönütler sağlamalısınız.
Bir kere kurum için en önemli nokta servislerinin en iyi şekilde pazarlanması olmaktadır.
İşte Sosyal medya ajansları sizlere hiçbir mecrada bulamayacağınız bir satış faaliyetleri sunmaktadır. Bu firmalar yardımıyla mağazanız bütün Dijital mecralarında var olmaktadır. Böylece ulaşabileceğiniz en fazla müşteriye ulaşmış olacaksınız.
Günümüzün yeni iş alanlarından olan ve mağazalar için mükemmel fırsatlar sunan Dijital danışmanlığı uzmanları markanızın tüm sosyal kanallarda duyurulmasını sağlamaktadır.
Bu sayede hem servislerinizin tanıtımı gerçekleştirilmekte hem de kurum bilinilirliği artmaktadır. Sosyal medya ortamında günü birlik trendler ve teknikler değişebilmektedir, sizin bunu takip etmeniz imkânsız olacaktır.
Bu sebeple bu işi Dijital danışmanları üstlenmektedir. Zira bu kişiler nereden başlayacaklarını ve hangi mecralarda ne tür içerikler paylaşacaklarını çok iyi bilmektedirler.
Çalıştırdığınız markanız ne kadar büyük olursa olsun iyi bir Sosyal medya danışmanı, kurumunuzu maksimum erişilebilir kılabilmektedir.
Bütün Sosyal medya kanallarında aktif olarak, bu ağlarda sizler için en hızlı tanıtımları ve pazarlama taktiklerini uygulamaktadır.
Yaptıkları yeni tanıtımlarla, beğenilere erken verilen cevaplar potansiyel müşteri trafiğinizi gözle görülür derecede artırmaktadırlar.
Tüm yaptıkları bu faaliyetler sayesinde sizi ve kurumunuzu maksimum hedef kitleye eriştirir ve her geçen gün daha da artırırlar.
Dijital yönetimi uzmanları, kurumunuza ait değerler ve bu değerlere ilişkin planlama yapma konularında oldukça yeteneklidirler.
Şirketinizin hizmetlerini politikanızı pratik, duygusal yönleriyle ortaya koyar ve faydalarını teşvik edici bir hale getirir.
Anlayacağınız bu uzmanlar sizin ve firmanızın değerlerini en yukarıya taşımak için eğitim alırlar.
Yapılan tüm bu faaliyetler neticesinde rakipleriniz arasında bir adım öne geçer ve yakaladığınız bu başarı sayesinde , mağazanızda gözle görülür bir ciro artışı meydana gelir.
Gördüğünüz gibi bir ajans ile çalışmak sizler için erken her açıdan kazançlı kılmaktadır. Aynı zamanda bu uzmanlar sadece sizin web sitenizle ilgilenmekle kalmaz rakiplerinizin de sitelerini gözlemleyerek, sizin için yararlı olabilecek bilgileri elde ederler.
Kaliteli ve alanında profesyonelleşmiş kişilerle iş birliği yaptığınızda işletmeniz çok daha kısa sürede belirlemiş olduğunuz hedeflere ulaşacaktır.
Sosyal medya danışmanlığı ürünü sayesinde, bütün Sosyal medya mecralarında tanınır bir hale geleceksiniz.
Tüm bunların yanında organizasyonuza ait web sitenizi servislerini en başarılı biçimde tanıtma imkanına kavuşacaksınız. Ayrıca tüm bu başarınızı artıracak olan ürünlerini günümüzde çok işe yaramayan klasik tanıtım faaliyetlerine göre çok daha doğru bir fiyata yaptıracaksınız. Bu sayede hem zamandan hem de paranızdan tasarruf sağlamış olacaksınız.
Kurumsal Kimlik ve İnternet
İnternet son zamanlarda hepimizin hayatına iyice entegre olan bir alan. Bu nedenle kurumlar da Dijital üzerinden kurumsal kimliklerini ve kendilerini sıkça tanıtmak istiyorlar. Bunun için de birçok çalışma yapılıyor.
Peki şirket olarak kurumsal kimliğinizi kaç günde tanıtabilirsiniz? Bunun bir süreci var mıdır?
Kurumsal kimlik tanıtma aslında zor bir meseledir. Fakat iyi bir faliyet ile bunun üstesinden gelmek kısa bir süre gerektirir.
Özellikle kaliteli bir web sitesi, Sosyal medya ve logo ile kurumsal kimliğinizi kolay bir biçimde müşterilerinize eriştirebilirsiniz. Sahip olmak istediğiniz web sitesinin sizlere ciddi anlamda fayda sağlaması için mutlaka kurumsal bir site tasarımına sahip olmalısınız.
Kurumlar için Dijital Kullanımının Faydaları
Sosyal medya, pazarlama sahnesine nispeten yeni giriş yapan bir uygulama. Bu nedenle henüz bu işe yeni adım atanlar, Dijitalin organizasyon tanıtımına faydalı olup olmadığını merak ediyor. Seçilebilecek çok sayıda platform üzerinden reklam yapmak, şirketiniz için oldukça faydalı olacaktır. Fakat bunun için süreç ve iyi planlama gerekmektedir.
Çünkü günümüzde İnternet alanı rekabetçidir; tüketicilerin gittikçe azalan dikkatini çekmek için yarışan binlerce başka işletme ile birlikte, algoritmalardaki değişimleri de göz önünde bulundurmak gerekir.
Peki reklam kaynaklarını neden Sosyal medyaya yatırmalıyız? Bunun bize ne gibi faydası bulunmaktadır?
• Kullanımı ücretsizdir (zaman alıcı olsa bile)
• Bir markanın kişiliğini şekillendirmeye yardımcı olur
• İki yönlü konuşmalara katılabilirsiniz
• Tüketicilerden dönüş alabilirsiniz
• Mağaza tanıtımını etkin bir biçimde yapabilirsiniz
• SEO’da artış elde eder ve üst sıralara çıkabilirsiniz
• Siteniz için sağlam bir trafik kaynağı haline gelir
BÜTÇEYİ ZORLAMADAN TANITIM
İnternet kullanımının ücretsiz olması, birçok firmanın reklam bütçelerini de rahatlatmaktadır. Dijital reklam harcamaları açısından hiçbir ücrete tabi değildir.
Reklamlara para harcamak, hedeflerinize daha Hızlı ulaşmanıza yardımcı olurken, para harcamadan da tanıtım yapmanız mümkün olmaktadır.
Her Sosyal medya kanalı için mesajlar düzenleyerek, benzersiz görüntüler ve videolar kullanarak hedef kitlenize yaratıcı formüllerle ulaşabilirsiniz.
Sürekli olarak uygun taktikler kullanmaya devam ederseniz İnternetin gerçek faydalarını görmeye başlarsınız. Büyüme oranınızı daha da artırmak için Sosyal medyaya küçük bir bütçe yatırmak bile size büyük oranda destek olacaktır.
TÜKETİCİLERLE DİREKT İLETİŞİM
Müşterilerinizle direkt olarak etkileşime geçebilirsiniz. İşiniz İnternete mevcut olsun veya olmasın, kullanıcılar büyük ihtimalle zaten sizden bu ağlar üzerinden konuşmaktadır.
Sosyal medyadaki konuşmaları aktif olarak izlemek, şirketinizle ilgili konuşmaları bir dereceye kadar kontrol etmenizi sağlar.
İnternetin iş için en büyük faydalarından biri, müşterilere olduğu kadar potansiyel müşterilere ulaşma ve Twitter.com, Instagram, Facebook.com ve benzeri kanallarda onlarla etkileşime girebilme şansıdır. Tüketiciler özellikle kolay ulaşılabilir ve sorulara anında cevap veren firmalarla bağ kurarlar.
Bu nedenle ikili iletişime girmek, müşteri çekmek için de ideal faaliyetlerden birisidir.
Sosyal medyanız büyüdükçe ve içeriğiniz zenginleştikçe, kullanıcılar markanıza daha çok güvenmeye başlayacaktır.
İçerik kütüphaneniz ve takipçi sayınız arttıkça, web sitenize sosyal medyadan gelen trafik de artacaktır. Eğer sizler de web sitenize takipçi çekmek istiyorsanız, sosyal medya kanallarını etkin bir biçimde kullanmalısınız.
Sosyal Medyanın Kişi ve Kurumlara Sağladığı Faydalar Nelerdir?
İnternetin tanıtım hedeflemesi oldukça nettir.
Dijitalde kişilerin ve kurumların yalnızca kimliklerini değil her türlü bilgisini diğer kitlelere sunmaktadır.
Bu da reklam yapmak isteyen mağazaların hedefleme yapabilmesi için büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Bir şirket hedef kitlesini belirlemesi durumunda çeşitli sosyal mecralarda kolaylıkla bu müşterilere ulaşabilmektedir.
Ancak geleneksel platformlarında belirlenen hedef kitleye ulaşabilmek için çok daha büyük bir emek sarf edilmesi gerekmektedir.
Ayrıca bu hem zaman olarak hem de maddi olarak büyük bir kayıp yaşatmaktadır.
kurumlar ayırdıkları reklam bütçesi ile belirledikleri hedef kitleye en doğru şekilde erişebilmektedir.
İnternetin maliyeti de oldukça düşük olduğu için küçük bir bütçe ayırarak müşterilerinize kolay bir yöntemde ulaşabilirsiniz.
Sosyal medyada anında güncellenebilen bir yapıya sahiptir. Bu da meydana gelen olayların anında kişilere ulaştırılabiliyor olmasını sağlamaktadır.
Ya da Dijital da meydana gelen krizler bu sayede çok büyümeden önlenebilmektedir.
Dijitalin sunduğu diğer bir avantaj ise feedbacktir. Dijitalde kişiler ve firmalar kolay bir yöntemde etkileşim kurabilmektedir.
Kurumsal Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?
Sosyal medya danışmanlığı, Sosyal medya kanallarının nasıl kullanılacağı ve bu hesaplarda ne zaman nasıl içerikler paylaşılacağının belirlenmesi ve bu doğrultuda stratejik planlar oluşturulmasıdır.
Dijital ağlarının markaların itibarı açısından uygun hale getirilmesi için çeşitli faaliyetlerin yapılmasına ise kurumsal Sosyal medya yönetimi adı verilmektedir.
firmalar ister küçük olsun ister büyük Sosyal medya platformlarına büyük bir gereklilik göstermektedir.
Şu nedenle günümüzün gelişen teknolojisi ve kişilerin dijitale gösterdiği önem organizasyonların ister istemez sosyal medyayı önemsemelerine neden olmuştur.
Bu doğrultuda her markanıza kendi bütçeleri doğrultusunda sosyal medya firmaları ile ya da doğrudan İnternet uzmanları ile çalışmaktadır.
Sosyal medya kurumların müşterilerine daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.
Bu sebepten kurumların müşterilerinize ulaşmak için Dijitali kullanması kaçınılmaz bir durumdur.
Peki, kurumsal Sosyal medya yönetimi içeriği neleri kapsamaktadır? İşte cevapları…
Kurumsal Sosyal medya danışmanlığı Neleri Kapsamaktadır?
Kurumsal Sosyal medya yönetiminin kapsamı Sosyal medya firması ya da sosyal medya uzmanı ile yaptığınız anlaşmaya göre değişkenlik gösterse de genellikle tüm sosyal medya mecralarını kapsamaktadır.
Bu ağlar ise; Facebook, Twitter, Pinterest, IG, Flickr, Google ve Youtube v.bdir. Günümüzde Dijitali büyük bir gereklilik kazanması ve dijital pazarlama mecralarının ortaya çıkması ile beraber pazarlama trendleri de değişmiştir.
Artık firmalar müşterilerine erişebilmek için hedef kitlelerinin gelmesini beklemiyor aksine hedef kitlelerinin ayağına gidiyor.
Dijital ise hedef kitlelerin ayağına gitmek için en hızlı ağlarından bir tanesidir. Kişilerin istek, ihtiyaç ve zevklerine göre içeriklerin paylaşımı ise Sosyal medyanın müşterileri etkileme hususunda büyük bir gerekliğe sahiptir. Peki, kurumsal sosyal medya danışmanlığı nasıl yapılmalıdır?
Kurumsal Sosyal medya Yönetimi Nasıl Yapılır?
Kurumların hedef kitlelerinine dijital platformu ile ulaşabilmesi için bazı taktikler bulunmaktadır.
Bu faaliyetleri aşağıdaki sıralamak mümkündür.
Samimi Bir Dil Kullanın
İnternet kurumsal bir platform değildir. Bu sebepten Sosyal medyadaki müşterilerininiz ile iletişim kurmak istediğiniz samimi bir dil kullanmalısınız.
Ancak aşırı samimi bir arkadaş gibi değil. Aşırı kurumsallıktan uzak ve nazik bir dil Dijital için en başarılı olanıdır.
İnternet Kampanyaları Düzenleyin
İnternet üzerinden sayfanızı ve gönderinizi beğenen, paylaşan ve yorum yapan takipçileriniz için özel kampanyalar oluşturun.
Bu sayede İnternet kanallarınızı ve organizasyonunuzu hedef kitlenize tanıtmak için çok daha az bir bütçe harcamış olursunuz.
Tarafsız Paylaşımlar Yapın
Dijital üzerinden müşterilerine erişmek isteyen kurumlar bu platformlarından paylaşım yaparken kesinlikle taraf tutmamalıdır. Siyasi, dini ya da ırklar ile ilgili paylaşımlar karşıt görüşteki tüketicilerin mağazanızdan uzaklaşmasına sebep olabilmektedir.
Bu sebepten bu hususta oldukça dikkatli davranmalısınız.
Sosyal Medya Reklamlarını Kullanın
Dijitalde büyük bir rekabet söz konusudur. Bu sebepten organizasyonların Sosyal medyada rakiplerin farklılaşması ve sıyrılması da oldukça güçtür.
Bu doğrultuda organizasyonların Sosyal medyanın bazı özelliklerinden faydalanarak hedef kitlelerinine ulaşmasında fayda vardır.
Eğer kurumlar müşterilerinin organik bir biçimde ağlarını takip etmelerini ve kendileri ile etkileşime geçmelerini beklerlerse bu ciddi bir zaman kaybı olacaktır. Ancak Dijital reklamlarını kullanarak kısa süre içerisinde yüksek rakamlarda kişilere ulaşmak mümkündür.
Fenomen Hesapları Kullanabilirsiniz
İnternet medya kullanımının artması ile beraber sosyal medya fenomenlerinin sayısı da artmıştır. Siz de markanızın müşterisine daha rahat ulaşmasını sağlamak için bu popüler İnternet fenomenlerini kullanabilirsiniz.
Bu sayede fenomen hesaplar şirketinizi takipçilerine duyurur ve firmanızın tanıtımını yapar.
Sosyal medya Danışmanlığı Fiyatları
Özellikle son yıllarda çift yönlü etkileşim sağlanması açısından sağladığı büyük kolaylıklar düşünüldüğünde, Sosyal medya platformlarının ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu ortadadır.
Sosyal medya danışmanlığı servisleri sayesinde büyük bir pazar potansiyeline sahip bu mecralarda kurumunuzun bilinilirliğini çok büyük ölçüde artırabilirsiniz.
Profesyonel bir yardım sayesinde şirket servislerinizle ilgili düzenli ve kaliteli tanıtımlarla Dijitalde aktif bir rol alabilirsiniz. Bunun neticesinde web site trafiğinizin çok kısa sürede gözle görülür derecede arttığını göreceksiniz.
Tabi profesyonel yardım sağlıyor diyen birçok kuruluş bulunmaktadır, fakat siz bunlardan güvenilir olan ve hizmet sunduğu şirketlerde gerçekten başarı elde etmiş olanları seçmelisiniz.
Sizler için elimizden geldiğince bu tür organizasyonların hizmet fiyatlarını ve sizlere neler sağlaması gerektiklerini paylaşacağız.
Eğer alanında uzman ve güvenilir eş zamanlı Sosyal medya yönetimi ürünü sağlayacak markalar ile anlaşabilirseniz, web sitenizin hedef kitle trafiği oldukça artacaktır.
ağlarınıza ve servislerinize yapılan yorumlara anında dönüşlerle organizasyonunuzun bilinirliği ve itibarı da artmış olacaktır.
Günümüzdeki Dijital platformlarının her birinin kendine özgü farklı bir dili bulunmaktadır. Yani her birisi için farklı uygulamalar gerekebilmektedir, bu yüzden iyi bir Dijital uzmanı bunların genelinin farkında ve bilincinde olmalıdır.
Sürekli duyduğumuz çoğu zamanda kullandığımız bu Dijital denilen tabir ne demektir? Esasında mana olarak; sosyal medyanın hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte hayatımıza girmiş olan anlık paylaşım siteleri olmaktadırlar.
İlk çıkış noktaları itibariyle kişisel bazda kullanılan bu platformlar günümüzde kurumsal olarak da kullanılması zorunlu bir hale gelmiş bulunmaktadır.
Tüm kanallarda yönetim sağlanması ile bu organizasyonlar artık hizmetlerinin tanıtımını çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler.
Dünya genelinde hem kişisel hem de kurumsal olarak ürün sunan ve en çok bilinen sosyal mecralar; Twitter, LinkedIn, FB, instagram.com, Youtube, Pinterest gibi sosyal kanallar olmaktadır.
Birçok marka bu sosyal platformlar sayesinde hedef kitlelerinine kolayca ulaşabilmektedirler.
Özellikle Dijital yönetimi hizmeti alan birçok kurum ürünlerinin ve markalarının Facebook.com, Twitter.com ve instagram.com gibi kanalları aktif olarak tercih etmekteler.
Şu nedenle neredeyse bütün insanlar tarafından kullanılan bu sosyal kanallar ile şirket bilinilirliklerini çok hızlı bir şekilde artırabilmekteler.
Tüm bu işlemleri sizin ve şirketinizin adına İnternet yönetimi sunan kuruluşlar en mükemmel fiyatlardan başarıyla gerçekleştirmektedir. Genel olarak en düşük İnternet yönetimi hizmeti 1000 TL’den başlayıp bu sizin isteğinize ve yapılacak faaliyetlere göre artabilmektedir.
Sosyal medya Yönetimi servisinde Olması Gerekenler
İnternette her daim aktif olarak bulunmalı ve bütün sosyal kanallarda bulunan hesapların en iyi biçimde kontrolünü sağlamalıdır. İyi bir internet ajansının başarısını yaptığı paylaşımların ve tanıtımlarının ne kadarının beğenildiğinden ve en önemlisi de yapılan yorum ve geri dönüşlerden anlayabilirsiniz.
Başarılı ve alanında iyi olan bir internet danışmanı aynı zamanda çok iyi bir Adobe Photoshop kullanıcısı olmalıdır. Çünkü servislerinizin tanıtılmasında bu yazılım araclarının kullanılması oldukça önemli olacaktır.
Hemen her tür Dijital hesaplarının (Facebook, instagram.com, Twitter.com, YouTube gibi) paylaşımlarını, tasarımlarını ve yönetimini başarıyla gerçekleştirmelidir.
Kurumunuz ve ürünleriniz için en mükemmel müşterinin belirlenerek en hızlı görsel içeriklerden oluşan tanıtımın hazırlanması
Çalıştığı markaların web siteleri için en başarılı sosyal medya platformlarının belirlenme işlemlerinin yapılması
Web siteniz üzerinden hizmetleriniz ve firmanız hakkında gelen yorumlara Sosyal medya yönetimi ürünü veren kurumlar anında cevap vererek geri dönüş sağlarlar.
Böylece mağazanızın güvenilirliği artırılmış olur.
İnternet danışmanları aynı zamanda rakip organizasyonlarında hesaplarını ve sayfalarını analiz ederek sizin için doğru olanları tespit ederler.
Sosyal medya Yönetimi ürünü Sunan Firmaların Özellikleri
Sosyal medya yönetimi daha önce de ifade ettiğimiz gibi çağımızın en gerekli tanıtım ve satış aktörlerinden bir tanesidir.
Bu anlamda İnternet danışmanlığı servisi sunan mağazanın özellikleri sosyal ağlarda yakalanacak başarıyı kat be kat arttırır.
Geleneksel satış çalışmalardan çok daha etkili yönleri olan ve bir markanın büyümesinde tartışılmaz katkıları olan Dijital danışmanlığı servisi almaya karar verdiyseniz size hizmet sunacak ajansda şu özellikleri aramanız gerekir;
Sosyal medya firmasının sizi, organizasyonunuzun amacını bütün yönleriyle tanıması gerekir.
markanızın geçmişten bugüne sahip olduğu kurumsal kimliğe zarar vermeyecek bir yönetim için kullanılacak dil ve tekniklerin iyi belirlenmesi gerekir.
Müşteri analizi mükemmel yapılmalı ve hedef kitleyi cezbedecek reklam faaliyetleri ile sosyal medya etkileşimini arttıracak uygulamalar ortaya konmalıdır.
İnternet başarı için rakip analizi ve SWOT analizi gibi değerlendirmeler ile organizasyonun İnternet yönetimi ile elde edeceği kazanımlar önceden belirlenmeli ve bu yönde uğraşlar yürütülmelidir.
Sosyal medya Uygulamaları
İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sadece ülkemizde değil bütün dünyada Sosyal medya kullanımı artmıştır.
İnsanlar artık vakitlerinin büyük bir bölümünü Dijital uygulamaları için harcamaktadır. Günümüzde kitlelerin zaman geçirdikleri birçok Sosyal medya uygulaması olup, bunlar geçmişten bugüne değiştiği gibi, muhakkak ki bugünden yarına da değişecektir.
Kendisini yenileyemeyen kanallar yok olurken, kendisini her daim içinde bulunulan döneme güncelleyenlerde varlıklarını sürdürmeye devam edeceklerdir.
Elbette ki çok Uygun bir yöntemde gelişme gösteren bu alana yönelik yeni kanallarda çıkacaktır.
Biz sizler için bu yazımızda en çok kullanılan Dijital ağlarını tespit edip yazmaya çalıştık.
1-) FB
Dünya genelinde aylık yaklaşık 2 milyara yakın aktif kullanıcısı ile ilk sırayı FB almaktadır.
Facebook.com günlük olarak yayınlanan bir paylaşım sitesi olup, Facebook.com Messenger mesajlaşma uygulaması da gerçekten oldukça yoğun olarak kullanılan bir mesajlaşma uygulamasıdır.
2-) Twitter
Dünya genelinde haberlerin ilk kez paylaşıldığı kamu mikroblog ağı olarak bilinen Dijital uygulamaları içerisinde de oldukça popüler olan Twitter.com yaygın olarak kullanılmaktadır.
Twitter.com kullanıcıları genel olarak 280 karakterle sınırlı olan kısa mesaj ile yazılarını paylaşmaktadırlar. İlk çıktığı ana bakarak Twitter kendisini zaman içerisinde değiştirmiş ve her türlü multimedya içeriği kolayca paylaşılır bir hale getirmiştir.
3-) Medium
Günümüzün yazarları ve okuyucuları için kurulmuş belki de en iyi Sosyal medya ağı olmaktadır.
Blog platformu olarak Tumblr’a benzeyen bir yapısı olmaktadır. Fakat bunda içeriğin daha detaylı vurgulanabilmesi için çok az bir görünüme yer verilmiştir.
Bu Sosyal medya kullanıcıları bloglarında kendi hikayelerini yazabilir ve bu hikayelerini destekleyici videolar, resimler ya da GIF’ler kullanabilirler.
Buradaki bütün içerikler Sosyal medya uygulamaları içinden bu uygulamayı kullananlar arasından beğendikleri hikayeleri öneren topluluklarca görülebilmektedir.
Yine kullanıcılar ilgi alanlarına göre bireysel etiketleri de takip edebilme imkanına sahiptirler.
4-) LinkedIn.com
İşin açıkçası bu uygulama profesyoneller mecrası olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin kariyerlerini ilerletmek için etkileşim kurması gerekli hemen herkes LinkedIn’de olmalıdır.
İş deneyiminiz, mesleğiniz, profil bilgileriniz, gönüllü faaliyet alanlarınız, eğitim durumunuz, yaşınız, medeni haliniz, askerlik durumunuz, ödül ve sertifikalarınız, özgeçmişiniz yani kısaca hemen her bilginiz burada yer almalıdır.
Burada kullanıcılar diğer kişilerle etkileşim kurarak, iş ilanları yayınlayarak kendilerini geliştirme ve iş bulma olanaklarına sahip olmaktadır.
4-) Youtube
Günümüzün en popüler video izleme ve yayınlama İnternet uygulamaları arasında yer alan YouTube.com hemen herkesin günlük ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir.
Google arama motorunun ardından en büyük ikinci arama motoru olma unvanını elinde bulunduran YouTube.com, insanlara video adına hemen her tür alanda hizmet vermektedir.
Film izlemeden müzik dinlemeye, video indirmeden video yüklemeye kadar sınırsız seçeneğe sahip olabileceğiniz bir Sosyal medya mecrasıdır. Bu platform üzerinde kendi blog sayfanızı oluşturabilirsiniz.
Yine bütün videoların reklamlarından arındırılmış olduğu Premium üyelik ile sizlere canlı yayın akış hizmeti sunan YouTube TV hizmetini de aktif hale getirmiştir.
5-) insta
Çağımızın en yaygın sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan IG, fotoğraf paylaşımı olarak ortaya çıkmış en başarılı sosyal medya uygulamaları arasındadır.
İstediğiniz her an durduğunuz platformda ya da yolda hiç fark etmez gerçek zamanlı resim paylaşabileceğiniz en yararlı sosyal ağdır.
İlk olarak IOS tabanlı telefonlarda kullanılan ağ daha sonra Android tabanlı telefonlar içinde doğru hale gelmiştir. Daha sonra bu uygulamayı 2012 yılında Facebook 1 milyar Dolar karşılığında satın almış ve mükemmel bir ivme kazanmasını sağlamıştır.
Şuanda dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan birisi haline gelmiştir.
İnternet teknolojinin hızla gelişmesi etkileşim platformlarının değişkenlik göstermesinin en büyük sebepleri arasında yer alıyor.
Artık iletişim ağları olarak sadece geleneksel mecralar kullanılmıyor. Günümüzde akıllı telefonlar ve sosyal paylaşım siteleri kişilerin birbiri ile etkileşim kurmalarını sağlamaktadır.
Artık Sosyal medya sayesinde kitleler haberleşebiliyor, yazışabiliyor ve kendi içeriklerini paylaşabiliyor.
Bunun dışında çeşitli organizasyonlar hedef kitlelerinine rahatlıkla ulaşabiliyor.
Peki, kitleler için büyük bir gerekliliğe sahip olan bu Dijitalnın tarihi nedir? Sosyal medya bugünlere nasıl gelmiştir? Gelin hep beraber inceleyelim.
Dijital Reklamcılığı ve Günümüz
Günümüzün en popüler internet ağlarından olan Sosyal medya platformları nerdeyse hemen her insanın vakit geçirdiği ortamlar olmaktadır.
Bu paylaşım siteleri üzerinden yapılan her tür reklamcılık faaliyetlerine İnternet reklamcılığı adı verilmektedir.
Sosyal medya kanallarını kullananların sayısının her geçen gün daha da arttığı düşünüldüğünde bu alandaki tanıtımlarından faaliyetlerinin ne kadar gerekli olduğunu fark edebilirsiniz.
Bu ağların popülerliğini birçok organizasyon önceden anlamış ve bu alandaki boşluğu doldurmuşlardır.
Bu kurumlar Sosyal medya kanalları sayesinde hizmetlerini ve kendilerini kitlelere tanıtma imkânı bulmaktadırlar.
Elbette ki bu işlem için bütün firmalar belli bir bütçe ayırmak durumundadırlar.
Artık eski usul reklamcılık yerini İnternet mecraları üzerinden yapılan tanıtımlara bırakmıştır. Şu nedenle bu tür bir reklamcılık hem ekonomik açıdan uygun olmakta hem de istenildiği an güncellenebilme özelliğine sahip olmaktadır.
Broşür usulü reklamcılıkta yapılan hatalar düzeltilemediği gibi aynı zamanda çok da pahalı olmaktadır.
Bu yüzden Sosyal medya tanıtımları her tür değişikliğe açık olup, günümüzde markaların en çok rağbet ettiği reklam türü olmaktadır.
mağazalar bu ağlardan yaptıkları tanıtımlarını takip ederek müşterileri ile her daim etkileşim içerisinde bulunmaktadırlar.
Bu iletişim neticesinde hedef kitlelerini değerlendiren firmalar bu değerlendirme sonuçlarına göre marketing stratejilerini geliştirmekteler.
İnternet Reklamcılığı Nasıl Yapılır?
İnternet reklamcılığı noktasında mağaza belirli bir hedefleri olur ve zamanla bu hedeflerine iyi ilerlerler.
Birçok farklı mecra bu tanıtımların içerisinde yer alabilmektedir.
Bu kanalların en başında gelenler ise; Youtube, FB, insta, twitter.com, LinkedIn.com gibi platformlar gelmektedir.
Firmanızın yapısına ve ürün portföyünüze göre bu mecralardan en az bir kaçında Sosyal medya reklamları yayınlamanız etkili olacaktır.
Tabi burada yine İnternet ağınızı belirlerken;
Yapayacağınız reklamların strateji ve amacına müşterilerinize tanıtımların yayınlanmasını istediğiniz lokasyona son olarak da yapacağınız tanıtım harcamalarınız için bütçenize dikkat etmelisiniz.
Kendi firmanız için en iyi olan mecraları belirledikten sonra reklamlarınız için dikkat çekici görseller ayarlamalısınız.
Tüm bu öncelikli hedefler kadar tanıtımlarınızda özgün ve anlaşılır içerikler kullanmanızda güçlü bir etki oluşturmanızı sağlayacaktır.
Dijital da düzenli paylaşımlarda bulunmak her daim varlığınızı müşterilerinize hatırlatacak ve güven oluşturmanızı sağlayacaktır.
Internet Reklamlarının Olumlu Yanları
İlk olarak rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki; İnternet tanıtımların sayesinde çok kısa bir zamanda çok fazla erişebilmektesiniz.
Günümüzde neredeyse bütün organizasyonlar bütün reklam bütçelerini İnternet tanıtımlarına ayırmaktadırlar.
Bu sayede en hızlı bütçe ile en fazla sayıda hedef kitleye anında erişebilmekteler.
İnternet ağları sosyal medya pazarlama noktasında en etkili ortamlardan olmaktadır.
Zira Sosyal medya tanıtımları sayesinde kullanıcılar istedikleri ürünlere kolay erişim imkânı bulabilmekteler.
Bu kolay erişim sayesinde kurumlar hemen her tür hizmetlerini oldukça kolay bir yöntemde tanıtabilmekteler.
Belki de dijital tanıtımlarının en çok kullanılma nedenlerinden biriside oldukça kısa bir süre içerisinde çabuk olarak yayılmasıdır.
Vermiş olduğunuz tanıtım gün içinde anında kullanıcıların karşısına gelebilmekte ve web site müşteri trafiğiniz bir anda katlanabilmektedir.
Sosyal medya reklamcılığı sayesinde tanıtımlarınızın istediğiniz müşterilere erişmesini sağlayabilmektesiniz.
Kitleler yaşı, cinsiyeti, sosyo ekonomik durumu, hobileri, fobileri, eğitim durumu, mesleği ve medeni hali gibi daha birçok konuda bilgi sahibi olabilmektesiniz.
Bu nedenle hizmetlerinizi tanıtacağınız hedef kitlenizi çok hızlı bir yöntemde belirleyebilmekte ve yeni müşteriler edinebilmektesiniz.
E-Ticaret’de Sosyal Medya Reklamları
Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte farklı iletişim ağları ve farklı satış araçları hayatımıza girmeye başlamıştır.
E-ticarette bunlardan biridir.
Lokasyon sorununu ortadan kaldıran, hem tüketicilere hem de markalara büyük kolaylık sağlayan e-ticaret artık hemen hemen her işletme tarafından kullanılmaktadır.
Hatta sadece e-ticaret ile ilgilenen fiziksel bir mağazaları olmayan işletmelerin sayısı da oldukça fazladır.
Ancak e-ticaret firmalarının da satışlarını artırabilmek için izlemeleri gereken çeşitli yollar vardır.
Bu yollardan en önemlisi sosyal medya reklamcılığıdır. Satışı sosyal medya üzerinden olan bir firmanın dijital üzerinden reklam yapmaması neredeyse imkânsızdır.
Peki, sosyal medya reklamcılığı nedir?
Sosyal Medya Reklamcılığı
İnternet reklamcılığı, kullandığımız internet mecraları üzerinden yapılan reklamlardır.
İnternet reklamcılığı ise Dijitalyı da içine alan her türlü internet ortamında yapılan iletişim taktiklerini kapsamaktadır.
İnternetin ve Dijitalnın hayatımızda büyük bir gereksinime sahip olması bu kanalları üzerinden tanıtım ve iletişim taktikleri yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Şirketler bu platformlar üzerinden reklam yaparak pek çok fayda elde etmektedir.
Diğer geleneksel reklam kanallarına göre tüketicilere daha Mükemmel ulaşım sağlayan ve daha az maliyete sahip olan sosyal medya reklamcılığı zaman geçtikçe daha büyük gerekliliğe sahip olmaya başlamıştır.
Günümüzde sektör fark etmeksizin hemen hemen her mağaza bu reklamcılık çalışmalarını sürdürmektedir. E-ticaret şirketlerı bu sektörlerin başında gelmektedir.
Peki, e-ticaret markaları için sosyal medya reklamcılığının gerekliliği nedir?
İnternet ve İnternet Reklamcılığının E-Ticaret kurumlarına Sağladığı Faydalar
E-ticaret kurumları dijital dünyayı takip eden ve dijitalleşmeye ayak uyduran kurumlarıdır.
Durum böyle olunca internet reklamına değer vermektedirler.
E-ticaret markaları sosyal medya reklamcılığı ve teknikleri ile hedef kitlelerini etkileyerek cirolarını artırmaya çalışmaktadır.
Dijital kanallarında bulunan hesaplar her kullanıcının kimliğini yansıtmaktadır.
Dolayısıyla Sosyal medyada var olan mağazaların kimliğini İnternet hesaplarındaki paylaşımları belirlemektedir.
Bu sebeple markaların Dijital hesaplarında kurumsal renklerini, logolarını, sloganlarını, web sitesi adreslerini, iletişim bilgilerini ve diğer Dijital hesaplarının bağlantılarını bulundurmaları gerekmektedir.
Tüketiciler bir e-ticaret sitesinden bir hizmet satın almadan önce İnternet hesaplarını incelerler.
Özellikle yeni kurulan bir e-ticaret sitesinin sosyal medya hesaplarının güvenilir olması gerekmektedir.
Kullanıcılar güvenilir buldukları hesapların web sitelerinden hizmet satın alabilirler. Ya da kullanıcılar banner reklamlarını gördüğü bir e-ticaret sitesine girerek de hizmet satılabilir.
internet reklamları firmalar için güven temelini oluşturabilir.
Ayrıca e-ticaret sitesinin müşterileri sosyal medya mecralarında fazla vakit geçiren ve sosyal medya ağlar aracılığı ile hizmet satın alan kullanıcılardır.
Bu link durum göz önüne alındığında, internet tanıtımlarını ve sosyal platformların etkin bir şekilde ele alınılması gerekmektedir.
İnternet ağları ile markanızı yönetebilirsiniz.
Kullanıcılar internet kanallarında etkin bir yöntemde bulunan markanız hakkında bilgi almak için İnternet hesaplarınızı kontrol ettiğinde herhangi bir kriz ile ya da olumsuz paylaşım ve yorumlar ile karşılaşmazsa satın alma sürecini gerçekleştirebilir.
Fakat kullanıcının Sosyal medya da yaşayacağı olumsuz bir deneyim satın alma sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenli İnternet hesaplarının dijital satış uzmanları tarafından yönetilmesi gerekmektedir.
Oluşturulan etkin bir Dijital taktiği ile belirlenen müşterilere ulaşmak ve hedef kitleyi etkilemek gerekmektedir.
Başarılı bir yöntemde oluşturulan ve stratejik bir biçimde yönetilen internet ve kaliteli bir biçimde hazırlanan sosyal medya reklamları sayesinde e-ticaret satışlarını artırabilir ve marka bilinirliğinizi yükseltebilirsiniz.
Kısacası, e-ticaret siteleri sosyal medya reklamları sayesinde daha fazla hedef kitleye erişerek satışlarını ve marka bilinirliğini artırabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *